Current CAS

casName: Air Vice Marshal Maxwell Mantserbi-Tei Nagai

Profession: Pilot – Entered Military Academy, Whistler Barracks, Accra in November 1978 and got Commissioned into the Ghana Air Force with a Diploma in Basic Military Science on 24 April 1980.

Current Position: Chief of Air Staff, Air Force Headquarters, Accra.

Education: Masters Degree in Business Administration (MBA, MIS option). University of Ghana Business School, Legon, May 2007.

Certificate in Defence Management, Ghana Armed Forces Command and Staff College in conjunction with the University of Cranfield Department of Defence Management and Security Analysis, 2004.

BSc Admin (HRM) with 1st Class Honors, School of Administration (Now University of Ghana Business School) University of Ghana, Legon, May 2003.

Certificate in Public Administration (with Distinction), Ghana Institute of Management and Public Administration (GIMPA), June 1994.

General Certificate of Education Advanced Level (GCE ‘A’ Level), Koforidua Secondary Technical School, 1978.

General Certificate of Education Ordinary Level (GCE ‘O’ Level), Ghanata Secondary School, Dodowa, June 1976.

OTHER QUALIFICATIONS/CERTIFICATES

Professional: Government Aviation Safety Inspector’s Course, FAA Academy, Oklahoma City, USA, July 2012.

MI-17V5 Helicopter Ground and Flight Transition Course, Kazan, Russia, September 2004.

Augusta Bell 412 Helicopter Ground and Flight Transition Course, Vergiate-Milan, Italy, March 1996.

Augusta 109AM Helicopter Ground and Flight Transition Course, Vergiate-Milan, Italy, February 1996.

Certificate – Senior Level Staff Duties, psc, Ghana Armed Forces Command and Staff College (GAFCSC), Accra, August 1995.

Certified Flight Instructor (CFI) Rotorcraft/Helicopter, Sierra Academy of Aeronautics, California, May 1994.

Commercial Pilot Certificate (CPL) Rotorcraft/Helicopter, Sierra Academy of Aeronautics, Oakland, California, January 1994.

Certificate in Flight Safety, Institute of Safety and Systems Management, University of Southern California (USA), Norton AFB Campus, May 1990.

Certificate in Junior Level Staff Duties, jsc, Ghana Armed Forces Command and Staff College (GAFCSC), Accra, December 1990.

Pilot Qualification    Total: Flight Hours to date –    5,400 hours
Instrument Rating     –      Green
Instructor Rating       –       A1

Aircraft Type Rating: Alouette IIIB, Agusta 109, Bell 412, Mi-17V5, MI-171 and
Z-9 EH.

Other Aircraft Experience:
Siamachetti  260W, Diamond DA 42, R-22, Bell 222,
AS 350, AS 365.

Social/Public Works: Board Member, GCAA, 2009 to date.

Certificate of Appreciation in recognition for services to the Air Force Officers’ Mess as President of the Mess Committee (PMC), Accra, September 2005.

Certificate of Appreciation in recognition for meritorious service to the Presbyterian Church, Agomeda – Dodowa, 2002.

Certificate of recognition for services to the United Nations as a MILOB of the UN Iraq/Kuwait Observer Mission (UNIKOM), Umm Qasr 1997 – 1998 and UNOCI, 2007 – 2010.

Research Works: Automation of the Ghana Air Force Officers’ Mess Sports Club.  An IT based project work to automate the business information system of an Organisation. This was presented to the University of Ghana Business School in partial fulfillment of the requirement for the award of an MBA Post-Graduate Degree in Management Information Systems – MBA (MIS), May 2007.

Management of Resources in International Peacekeeping Operations (Ghana’s Problems as a Case Study). A dissertation presented to the School of Administration, University of Ghana, Legon in partial fulfillment of the requirements for the award of a Bsc Degree in Administration, May 2003.

Aircraft Accidents and Flight Safety Management, a long essay, presented to the University of Ghana, Legon in partial fulfillment of a requirement for admission to the University, March 2000.

Areas of Specialisation
and Interest: HR Management

Corporate Finance

Safety and Systems Management

MIS

Flight Operations

Peace Keeping/Conflict Support Operations

Experiences: Chief of Air Staff, Air Force Headquarters, Accra from
January 2016 to date.

Base Commander, Air Force Base, Accra from October 2014 to January 2015.

Base Commander, Air Force Base, Takoradi from October 2011 to September 2014.

Officer Commanding Flying Wing, Air Force Base, Accra from December 2008 to 2011.

Hydro Met Technical Committee Member on Disasters –NADMO, from 2005 to 2010.

Commander of Ghana Aviation Unit, UN Peacekeeping Operation in La Cote d’Ivoire (UNOCI) from 8 November 2007 to 20 December 2008.  Then from 9 November 2009 to 29 September 2010.

Director of Air Force Training, Air Force Headquarters from March 2006 – November 2007.  In-charge of training of pilots and ancillary ground crew for the Air     Force.

Commanded the Helicopter Squadron at Air Force Base  Accra from Mar 2002 – April 2006.  Operated MI-17V5s, Bell 412s, A109AM and Alouette III helicopters.

President, Management Committee, (PMC) of Air Force Officers’ Mess, Accra from January 2002 to September 2005.

Team Leader of a Search and Rescue Team that searched and located a forced landed Alouette helicopter around the Bundase – Dawhenya Plains, 2004.

Member, Board of Aircraft Accident Investigation – F27 belly landing accident at KIA, 2003.

Air Search and Rescue Team Leader for the search and location of a crashed helicopter in the Atiwa forest, March 2002.

Chief Flight Instructor/Examiner (Helicopters), Air Force Base, Accra 1998 – 2006.

Chief Air Operations Officer, UNIKOM, Umm Qasr/Kuwait, 1997 – 1998.

Flight Safety Officer, Air Force Base Accra, 1991 – 1996.

Executive Secretary, Mess Management Committee, Air Force Officers’ Mess, 1988 – 1990.

Conferences/Seminars:

Helicopter Flight/Technical Evaluation and Acceptance Team to Harbin, China – May 2015.  Evaluated and test flown of Z-9 helicopters for acceptance.

Helicopter Flight/Technical Evaluation and Acceptance Team to Ulan Ude Aviation Plant, Russia – November 2012.  Evaluated and test flown MI-171 for acceptance.

Helicopter Flight/Technical Evaluation Team to Eurocopter, France – November 2010.  Had a test flight on the Dauphin N3.

Test Pilot on a refurbished A109AM, Acceptance Team to Liege, Belgium, August 2005.

Test Pilot on MI-17V5, Acceptance Team to Kazan, Russia, October 2004.

Helicopter Flight/Technical Evaluation Team to Germany –February 2002.

Workshop on Flight Safety, Kotoka International Airport, Accra, 1999.

IT Skills:  Computer literate in MS-Windows, MS-Excel and Power Point.

Professional and Social Interests:

Like to work in a team to promote flight safety at all levels of flight operations.

Have special interest in financial management.

Like team work for the promotion of peace, and support for the afflicted.

Further Career Progression:

Currently pursuing a distance learning programme in Flight and Systems Operations Management to further equip me for higher management position in flight/air line operations.

Hobbies:I love to watch sports and movies.

Family:Married to Betty Bannerman-Nagai with 3 boys and a girl.